Dom czarno na białym to projekt pracowni 81.waw.pl, który charakteryzuje minimalizm i równowaga. Głównym założeniem było otwarcie budynku na otaczającą go przestrzeń, dlatego dwie prostopadłe ściany na parterze i piętrze zostały wykonane ze szklanych tafli, które dostarczają pięknych widoków.
Dom składa się z dwóch prostopadłościennych brył położonych na sobie. Dynamiki nadaje przesuniecie ich oraz zadaszenia względem siebie. Oś obrotu parteru i piętra zbiega się w jednym narożniku, dzięki czemu udało się otrzymać mocno podkreślone główne wejście z zadaszeniem. W przeciwległym kącie, od strony ogrodu, bryły znowu spotykają się w jednej linii. Mimo tych dwóch wspólnych punktów, mocno przesunięte zadaszenie oraz balkon na piętrze nadają tej prostej formie budynku lekkości, dynamiki i przestronności.
Białe zadaszenie
Zadaszenie na różnych płaszczyznach pełni funkcjonalną rolę. Na parterze osłania wyjście z jadalni, a na piętrze wyjście na balkon z głównej sypialni. Duże wysunięcia płaszczyzny dachu osłaniają również wielkopowierzchniowe przeszklenia, przez które w letnie dni wdzierałyby się promienie słoneczne. Zastosowane tafle szkła zamiast zewnętrznych ścian otwierają wnętrze domu na wschodnią i południową stronę z pięknymi widokami. Dwie pozostałe elewacje stanowią monolityczną zwartą formę, praktycznie pozbawioną okien.
Bryła parteru została obłożona w całości czarnymi, matowymi płytami kompozytowymi, a forma piętra w opozycji została podkreślona białą elewacją w wysokim połysku, która odbija otoczenie. Są jak dwie formy yin i yang, które poprzez przeciwieństwa się przyciągają, uzupełniają i dążą do równowagi – mówią Anna Paszkowska – Grudziąż i Rafał Grudziąż, architekci pracowni 81.waw.pl.
Czarna bryła
Z głównego wejścia pod zadaszeniem z bryły piętra przechodzimy do przestronnego holu z jednobiegową klatką schodową. Po prawej stronie prowadzi on do garażu z miejscem na jeden samochód, a po lewej do garderoby i węższego korytarza, z którego przejdziemy do toalety gościnnej, pomieszczenia technicznego oraz gabinetu, którego ścianę zewnętrzną stanowi wschodnie przeszklenie. Szeroki hol prowadzi na wprost do głównej części domu, czyli salonu, który jest otwartą przestrzenią, obok której jest jadalnia i dalej kuchnia. Te trzy miejsca zostały zorientowane w jednym rzędzie, równolegle do południowego przeszklenia.
Biała bryła
Po jednobiegowej klatce schodowej dostajemy się na piętro domu, gdzie na wprost mamy wejście do sypialni gościnnej. Niewielki korytarz prowadzi dalej do głównej łazienki z pralnią. Stąd dostajemy się też do głównej sypialni z przylegającą do niej garderobą i wyjątkowym dodatkiem w postaci jacuzzi, z którego można podziwiać widok z piętra.