Można byłoby zaryzykować twierdzenie, że „ilu inwestorów, tyle opinii” na temat wnętrzarskich styli i konwencji. Aczkolwiek od kilku sezonów moda na złoto nie przemija. Grafiki wielkoformatowe, płytki ceramiczne, wykończenia konsoli oraz stolików, tekstylia, ramy i elementy ozdobne w kolorze szlachetnego kruszcu na stałe wpisały się w projekty salonów, reprezentacyjnych halli, łazienek i sypialni.
Złoto coraz śmielej wkracza również do kuchni – granatowa zabudowa mebli ze złotymi uchwytami; butelkowa zieleń fartucha kuchennego zestawiona ze złotą armaturą czy biel ścian i sufitu oświetlona nietuzinkową lampą ze złotym akcentem nikogo już nie zaskakują. By nadać przestrzeni oryginalnego charakteru warto sięgnąć również po złoty okap wyspowy, który perfekcyjnie komponuje się ze spiekami kwarcowymi, naturalnym kamieniem oraz szkłem.
Złoty okap na pierwszym planie
Minimalistyczny kształt tuby został zaprojektowany w myśl słynnej zasady Dietera Ramsa: „dobry design to mniej designu”. Oszczędna cylindryczna bryła podkreśla funkcję urządzenia, bo jak tłumaczył niemiecki architekt „Design nie powinien dominować rzeczy, nie powinien dominować ludzi. Design powinien pomagać ludziom. Taka jest jego rola”. Złoty okap wyspowy, dostępny np. w portfolio marki Nortberg, łączy w sobie minimalizm formy i zdobność barwy. Zestawienie jest jednak na tyle wyważone i harmonijne, że tworzy synergiczną całość, która świetnie sprawdzi się we wnętrzach glamour, new classic i boho, ale pasuje również do aranżacji skandynawskich, industrialnych czy tych utrzymanych w konwencji minimalistycznej. Na pozór złota tuba w lofcie wydawać się może pomysłem nietrafionym i niezrozumiałym, ale ciepła, żółta barwa nada industrialnemu pomieszczeniu nieco lekkości i subtelności. Rosnącą popularnością cieszą się również aranżacje scandy chic – w dominującej bieli przewijają się pastelowe tony różu, błękitu, grynszpanu oraz złota, które podkreśla elegancki charakter wnętrza.
Okap tuba z bliska
Walory wizualne to nie jedyne zalety złotego pochłaniacza. Spośród dostępnych na rynku modeli, tuba wyróżnia się doskonałymi parametrami technicznymi: najwyższej jakości turbina o wydajności 850 m³/h, najnowszej generacji oświetlenie LED SMD, elektroniczne sterowanie Soft-Touch, klasa energetyczna A oraz możliwość pracy w systemie Silent Kitchen, w którym turbina pozostaje poza kuchnią lub w systemie Silent Home z turbiną dachową to tylko część zalet z długiej listy atutów tego modelu. Piękno zestawione z funkcją sprawia, że złoty okap wyspowy od kilku wnętrzarskich sezonów znajduje się na liście bestsellerów. Przed zakupem warto przyjrzeć mu się dokładniej, by ocenić stopień połysku, fakturę i odcień. Nie wychodząc z domu można sprawdzić również jakość wykonania czy rodzaj oświetlenia. Wirtualny showroom z okapami kuchennymi marki Nortberg (https://nortberg.pl/virtual-showroom.html) prezentuje ponad 50 modeli urządzeń do pochłaniania ze wszystkich kategorii (okapy wyspowe, tuby, podszafkowe, rustykalne, sufitowe oraz premierowe kolekcje: Art Glass ze szkłem artystycznym, Ceramics z ręcznie robionymi kloszami ceramicznymi oraz Laminam, gdzie pierwsze skrzypce grają fronty ze spieków kwarcowych włoskiej marki), a każdy model został przedstawiony dokładnie tak, jak prezentuje się w rzeczywistości. W showroomie online znalazł się również złoty okap wyspowy, który można dowolnie przybliżać i oglądać pod różnymi kątami. Zakładka Sklep przekierowuje do karty produktu, w której znajdują się parametry techniczne urządzenia oraz możliwość łatwego i szybkiego zakupu.
Złoto jest synonimem ponadczasowej elegancji i bezpretensjonalnego stylu. Od stuleci wymyka się utartym schematom, by dziś powrócić w nowej odsłonie. Niegdyś symbol bogactwa, przepychu i władzy dziś prezentuje delikatne, pełne subtelności oblicze. Złoty okap wyspowy w roli głównej rozświetli i ożywi stonowaną kolorystykę nadając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.