Rodzaje montowanych wpustów dachowych

Rodzaje montowanych wpustów dachowych

Doradztwo techniczne, w zakresie którego specjalizuje się firma Suez to tylko jedna z wielu posiadanych kompetencji. W zakres działalności zalicza się również kompleksowe przygotowanie rozwiązania w postaci płaskiego dachu. Stosuje się je często we współczesnych budynkach jednorodzinnych, co wymaga oczywiście dbałości o ich odpowiednie odwodnienie i izolację.

Akcesoria niezbędne do odwodnienia płaskich dachów

Na płaskich dachach znacznie łatwiej zalega woda pochodząca z opadów atmosferycznych, brak podejmowania działań ją odprowadzających może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji. Aby dach mógł wystarczyć na długie lata, montuje się wpust określonego rodzaju, by pozbyć się wody z całej powierzchni dachu. Generalnie działanie wpustu dachowego może być oparte na metodzie grawitacyjnej lub podciśnieniowej. W każdej z nich kluczową rolę pełni właściwe dopasowanie biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię dachu i pełnionych funkcji. Płaski dach może bowiem być zaaranżowany jako taras lub obszar zielony, w pierwszym przypadku zastosowany wpust ma specjalna kratkę, po której można się poruszać. Natomiast w przypadku dachów obsianych trawą niezbędny jest kosz drenażowym, dzięki któremu nie ma ryzyka zapchania odpływu substratem. Zakup właściwego rodzaju wpustu powinien być uzależniony od wielkości całkowitej powierzchni, ponieważ istotna jest jego wydajność. Nie bez znaczenia pozostaje także intensywność i długotrwałość opadów atmosferycznych, jesienią jest ich zazwyczaj nieco więcej. Zalecany jest tutaj tak zwany złoty środek, gdyż zbyt duże wahania w zakresie wydajności wpustu mogą doprowadzić do niewłaściwego odprowadzania wilgoci lub wzrostu kosztów odwodnienia. Przy dużych powierzchniach płaskich dachów czasami montuje się dwa wpusty, co najmniej jeden z nich musi być drożny, na wypadek gdyby w drugim pojawił się problem.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów odwadniania

Najbardziej opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia pozostaje system grawitacyjny, gdyż generuje znacznie mniejsze koszty. W tym konkretnym przypadku rury są skierowane do odpływu, bezpośrednio od strony wpustu dachowego. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wymagana jest tutaj duża średnica rur, gdyż podczas niewielkich opadów, woda przepływa w wolnym tempie. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na taki sposób odwadniania, gdyż inwestycja w system podciśnieniowy jest związany z wyższymi kosztami. Na plus tej metody świadczy jednak łatwe ukrycie instalacji wewnątrz konstrukcji płaskiego dachu, jest to możliwe dzięki znacznie mniejszej średnicy rur. Ponadto konstrukcja wpustów montowanych w sposób podciśnieniowy zapobiega zapowietrzaniu się odpływu. Woda może przepływać znacznie szybciej, gdyż podczas wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości dopływ powietrza jest skutecznie zamykany. Rury mogą być oczywiście umieszczone pod stropem, dlatego nie występują żadne problemy z właściwym spadkiem zalegającej wody do kanalizacji. Tak naprawdę każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto na spokojnie rozważyć.

Rodzaje montowanych wpustów dachowych
Ocena: 0 Głosów: 0

Tagi

comments powered by Disqus