Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?

Kategorie: Informacje prasowe

Odpowiednia wentylacja w mieszkaniu to poprawa jakości powietrza, brak pleśni i innych szkodliwych związków oraz eliminacja nieprzyjemnych zapachów, a co za tym wszystkim idzie - wyższy komfort mieszkańców oraz lepszy stan zdrowia. Jakie warunki musi spełniać wentylacja, aby realizować swoje podstawowe zadania? Na co należy zwrócić uwagę?

Warunki prawidłowej wentylacji w mieszkaniu

Źle wykonana wentylacja może prowadzić do objawów fizycznych u mieszkańców, takich jak bóle głowy, zawroty, choroby górnych dróg oddechowych i uczucie zmęczenia. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza będzie się też objawiać grzybem na ścianach, zaparowanymi oknami czy nieschnącym praniem. Wyczuwalna może być też woń stęchlizny, a zapachy z gotowania przenosić się mogą po innych pomieszczeniach.

Jak widać, prawidłowa wentylacja potrafi uchronić od wielu nieprzyjemności, a jej brak może być wręcz niebezpieczny - tak dla nieruchomości, jak i dla zdrowia domowników. Wentylacja musi spełnić kilka warunków, aby uznać ją za poprawnie działającą. Co do nich zaliczymy?

Wentylacja w mieszkaniu powinna regularnie wymieniać powietrze w pomieszczeniach i zachowywać jego dobrą jakość; usuwać z mieszkania związki jak dwutlenek węgla, parę wodną czy dym tytoniowy; nie dopuszczać do powstawania pleśni; eliminować wilgoć w mieszkaniu. Przy tym wszystkim nie może powodować przeciągów (te są szczególnie niebezpieczne, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci lub osoby starsze).

Rodzaje wentylacji w mieszkaniu

Kupując mieszkanie w bloku, zwykle nie mamy zbyt dużego wpływu na wentylację, która została zastosowana w nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, jakie są dostępne rodzaje wentylacji - być może wiedza ta okaże się kluczowa przy wyborze mieszkania.

Rodzaje wentylacji:

  • naturalna (grawitacyjna) - najprostszy i najtańszy sposób wykorzystujący różnice ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, jest zależny od czynników atmosferycznych;
  • mechaniczna (wyciągowa) - przepływ powietrza odbywa się dzięki urządzeniom wentylacyjnym, kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie i wyregulowanie nawiewów;
  • hybrydowa (dwubiegunowa) - łączy ze sobą wentylację naturalną i mechaniczną w zależności od panujących warunków atmosferycznych;
  • nawiewno-wywiewna - wymiana powietrza następuje dzięki wentylatorom, może ogrzać, ochłodzić lub oczyścić wprowadzane powietrze 

Jak samodzielnie poprawić wentylację?

Zdarza się, że w nieruchomości już wybudowanej, wentylacja nie spełnia swoich zadań w 100%. Istnieje kilka możliwości, aby w prosty sposób samodzielnie usprawnić jej działanie. Do najbardziej prozaicznych, ale jakże znaczących - należy regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych. Usunięcie kurzu i zanieczyszczeń poprawi ciąg powietrza nawet o 60%! Podobnie łatwy sposób to częste wietrzenie pomieszczeń. Nie wspomaga to wentylacji “na stałe”, ale skutecznie wymienia powietrze w budynku. 

Jeśli budynek jest ocieplony styropianem, a okna są szczelne - dobrym rozwiązaniem mogą być nawiewniki okienne. Montuje się je w ramie okna, a ich obecność pozwala na napływanie świeżego powietrza z zewnątrz. 

Nawet jeśli początkowo zamontowana wentylacja nie działa tak, jak powinna - powinniśmy ją usprawnić. Odpowiednia wentylacja uchroni przed złym samopoczuciem, problemami ze zdrowiem fizycznym, a także zabezpieczy nasze wnętrza. Jest więc kluczowym elementem udanego mieszkania w danej nieruchomości.


Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?
Ocena: 5.0 Głosów: 1

Tagi

comments powered by Disqus