NOOK przywodzi na myśl zarówno hamak, jak i pajęczą sieć. Ten oryginalny mebel stworzony został z myślą o wszystkich tych, którym zależy na komfortowym wypoczynku. Inspiracją do stworzenia tego projektu było dzieciństwo pochodzącego z Australii projektanta.
Pracując nad NOOK, Henry Sgourakis chciał stworzyć przedmiot, który będzie stanowił łącznik jego wspomnień z zabaw w domu babci w Melbourne z teraźniejszością. Artysta uważa, że w zdominowanym przez technologię świecie brakuje zwyczajnie miejsca na prostotę i wygodę. Z pamięci do przeszłości powstało krzesło inspirowane między innymi ręcznie haftowanymi narzutami na sofę i bieżnikami. Nowoczesność mebla podkreślają zaś futurystyczne stalowe ramy, które zastępują tradycyjne drewno. Sgourakis zwraca się ku prostocie życia odwołując się do miłych wspomnień z domu babci, a jednocześnie, jego inspiracją jest niewątpliwie ruch Arts and Crafts. Krzesło NOOK znakomicie wpisuje się w konwencję sztuki użytkowej nie tracącą przy tym na walorach estetycznych. Rękodzielniczy projekt Australijczyka można też traktować jako umiejętny sposób na przeciwstawienie się produkcji masowej i przemysłowej.
Głównym elementem krzesła jest przykuwająca uwagę i atrakcyjna w swej prostocie ręcznie pleciona siatka. Nie tylko tworzy ona ciekawy efekt wizualny, lecz także, dzięki swojej elastyczności, zapewnia wyjątkowy komfort wypoczynku. Mimo rozciągliwości, nie istnieje ryzyko, że krzesło straci swój pierwotny kształt – pomimo odkształceń powstających podczas siedzenia na krześle, siatka zawsze wraca do pierwotnego kształtu. Z angielskiego NOOK oznacza „zakątek”, „kącik”, „zakamarek”. Nazwa ta świetnie oddaje charakter i przeznaczenie mebla. Dzięki swojej trwałości, daje on idealne warunki do wypoczynku zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych. Stanowiący siedzisko 85-metrowy sznur jest odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu NOOK może być też z powodzeniem używany na dworze, zastępując wygodny, lecz z pewnością mniej stabilny hamak.
Via: contemporist.com