Neonowe kolory to jeden z obowiązujących już od dłuższego czasu trendów w aranżacji wnętrz. Takie barwy jak turkus, pomarańcz, róż, soczysta zieleń czy limonkowa żółć przyciągają uwagę swoją intensywnością i nasyceniem. Przywołują one na myśl lato, słonce i egzotykę. Właśnie dlatego, wprost idealnie nadają się do ożywienia nieco nudnego, pozbawionego charakteru wnętrza.
Moda na neonowe wnętrza
Neony zagościły nie tylko na pokazach mody wielkich projektantów i w paletach kosmetyków do makijażu – równie pożądane stały się one w przypadku aranżacji wnętrz. Ich popularność wytłumaczyć można pozytywnymi cechami związanymi z tego rodzaju barwami. Wnoszą one bowiem do pomieszczeń dużo życia, a ponadto działają rozweselająco i energetyzująco. Co istotne, neony świetnie komponują się z większością naturalnych barw (np. szary, beżowy, ecru, biały), które są zazwyczaj obecne w naszych domach i mieszkaniach. Rozświetlą one nieco ponure pomieszczenia oraz przełamią ich powagę, nadając wnętrzu zupełnie odmienny charakter.
fot. 1, 2, 3, 4
Jak stosować neony
Jeżeli zdecydujemy się wprowadzić neonowe kolory do wnętrz mieszkania czy domu, warto stosować się do jednej podstawowej zasady. Umiar, bo o nim właśnie mowa, pozwoli uniknąć stworzenia w pomieszczeniu wrażenia wizualnego bałaganu i przesady. Zamiast kupować wiele neonowych dodatków i mebli, lepiej postawić na jeden czy dwa zdecydowane akcenty. Mogą to być np. drzwi pomalowane na fluoroscencyjny kolor, soczyście zielona wanna, niemalże odblaskowe krzesło czy też obraz przywodzący na myśl tęczę. Takie elementy świetnie przykuwają uwagę, dodają charakteru zbyt neutralnemu wnętrzu, a jednocześnie, dzięki zachowanej oszczędności, nie męczą oka.
Neonowe ściany
Wykorzystanie neonów we wnętrzach może być dwojakie – albo postawimy na ciekawe elementy dekoracyjne bądź meble (przykłady powyżej), albo zdecydujemy się na bardziej trwałe rozwiązanie, tj. pomalujemy ścianę, jej fragment, wnękę czy też element konstrukcyjny pomieszczenia (jak np. filar lub kolumnę) farbą o intensywnej barwie. Omawianą tutaj kolorystykę oferuje obecnie większość producentów farb. Należy pamiętać, że druga z w/w ewentualności jest niewątpliwie rozwiązaniem bardziej odważnym, więc lepiej postawić na nią tylko w przypadku absolutnej pewności, że to właśnie fluorescencyjne barwy mają wyróżnić nasze lokum. Jednocześnie, zgodnie z zasadą umiaru, w przypadku neonowych kolorów ścian, lepiej jest postawić na bardziej neutralne i stonowane elementy wyposażenia i dodatki lub po prostu ograniczyć ilość akcentów w zdecydowanych, nasyconych odcieniach.