Styl japandi łączy w sobie japońską powściągliwość i skandynawską estetykę. To także sposób na życie i sztuka rezygnowania ze zbędnych rzeczy. To kompozycja minimalizmu i funkcjonalności, która stanowi mieszkankę prostoty i porządku oraz szacunku do natury. Wykorzystując go we wnętrzach wykreujesz przestrzeń pełną spokoju i przyjazną mieszkańcom. Podpowiadamy, jak wprowadzić styl japandi do mieszkania.
Japoński i skandynawski styl
Styl japoński i skandynawski doskonale się uzupełniają, tworząc japandi. Pierwszy z nich wnosi do wnętrz dyscyplinę, spokój i wręcz ascetyczne podejście do aranżacji, ponieważ nie ma tutaj miejsca na przypadkowe przedmioty. Każdy, znajdujący się w domu musi mieć swoje przeznaczenie i przypisane miejsce. Przestrzeń, w której nie ma miejsca na zbędne rzeczy pozwala skupić uwagę na pozostałych elementach wystroju, jak dopracowane meble czy nieliczne, ale bardzo ważne dekoracje. W ten sposób wprowadzisz do pomieszczenia równowagę i stworzysz przestrzeń idealną do wyciszenia się, a nawet medytacji.
Styl skandynawski doskonale łagodzi surowy charakter stylu japońskiego. Jasna paleta barw i łagodne meble wprowadzają przytulny klimat, ale także indywidualizm. W ten sposób japońskie wnętrze łagodnieje i staje się bardziej przyjazne i dostosowane do potrzeb mieszkańców. W takiej przestrzeni łatwo osiągnąć zen, ale także cieszyć się z małych rzeczy, jak wskazuje filozofia hygge.
Tak urządzone wnętrza są bardzo praktyczne i komfortowe, a przy tym przytulne i ciepłe.
Postaw na minimalizm
Decydując się na wprowadzenie stylu japandi do wnętrz postaw na minimalizm. Tutaj liczy się oszczedność formy i umiarkowane zapełnianie mieszkania. Należy zachować jedynie rzeczy, które są potrzebne lub z jakiś względów ważne dla mieszkańców. Nie ma tutaj miejsca na przeładowanie zbędnymi bibelotami. Przestrzenie w stylu japandi mają być lekkie i przestrone. Minimalizm można też wprowadzić poprzez zastosowanie odpowiedniej jasnej kolorystyki oraz dobre oświetlenie mieszkania.
Monochromatyczne kolory
Kolorystyka stylu japandi jest prosta. Opiera sę na monochromatycznych barwach, ale nie ma tutaj miejsca na krzykliwe i ostre kolory. Warto postawić na stonowane i spokojne odcienie, które nawiazują do natury. Będą to barwy ziemi, jak wszelkie brązy, beże, szarości, zielenie i pomarańcze oraz czerwienie. Jednak te najmocniejsze kolory powinny pojawić się raczej jako akcenty niż dominujace barwy. Mają jedynie dodać pomieszczeniom ciepła i energi. Aranżując wętrze w stylu japandi postaw na maksymalnie trzy kolory, które ze sobą połączysz.
Naturalne materiały
W stylu japandi kluczową rolę odgrywa naturalność i ekologia. Najłatwiej ją wprowadzić poprzez zastosowanie drewna, np. w postaci mebli, podłogi, drzwi czy boazerii. Jednak trzeba pamiętać, aby nie stosować tutaj ciężkich, masywnych i bogato zdobionych elementów drewnianych. Sprawdzą się lekkie i jasne dodatki o prostej formie i naturalnych odcieniach. Idealne okażą się np. samodzielnie wykonane meble z palet.
Kupując drewniane elementy postaw na drewno o głębokim zabarwieniu, mieszaj ciemne z jasnym i stawiaj na to co wygląda naturalnie. Oznacza to, że materiał nie powinien być nieskazitelny, wręcz przeciwnie, wszystko co ma na sobie znaki czasu lub wyraźne rysunki słojów, będzie idealne. Popularna estetyka wabi-sabi karze dostrzegać piękno w tym co niedoskonałe.
Niezbędbe dodatki
W japandi, jak i w każdym stylu kluczową rolę odgrywają dodatki. Może to być dekoracyjna ceramika, gliniane dodatki czy delikatne gałęzie lub suszone kwiaty w minimalistycznym wazonie. Idealnym i naturalnym uzupełnieniem wnętrza są rośliny oraz tkaniny pochodzenia naturalnego, jak len czy bawełna.
We wnętrzach sprawdzą się meble i dodatki z bambusa czy innych naturalnych materiałów, jak wikliny, kamienia naturalnego, metalu i tkanin. Ważne, aby nie stosować żadnego plastiku i syntetyków. Chodzi o to, aby pomieszczenie było urządzone, tak jakby było przedłużeniem natury oraz przeniesieniem jej elementów wprost do mieszkania czy domu. Jest to ważne, ponieważ zarówno filozofia skandynawska, jak i japońska przekazuje, że każdy człowiek jest nieodłączną częścią natury i nie powinien się od niej odcinać. Tylko w jej otoczeniu możliwe jest odnalezienie harmonii oraz pełni szczęścia i zdrowia.
Warto też pamiętać, że kultura japońska zakłada także szacunek do starych przedmiotów, więc ważne jest, aby tak kupować meble i dodatki, by służyły przez długie lata.
Najważniejszy umiar
Najważniejszą zasadą stylu japandi jest umiar, i tego trzeba trzymać się ściśle. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza oraz dodatki powinny być odpowiednio skomponowane. Nie ma tutaj miejsca na nadmiar mebli i ozdób. Liczą się detale i dopracowane dodatki. Główną rolę gra naturalność, która może zniknąć pod bogactwem form i dekoracji. W ten sposób skupisz uwagę na tym co ważne i nie zagracisz wnętrza.
Królestwo porządku
We wnętrzu w stylu japandi powien królować porządek. Można o niego zadbać poprzez wprowadzenie kilku ważnych zasad. Po pierwsze ważne jest, aby mieć w domu wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, po drugie to co już nie jest Ci potrzebne warto rozdać lub sprzedać. Po trzecie pamiętaj, że każda rzecz powinna mieć swoje określone miejsce. Te zasady z pewnością pozwolą Ci na zachowanie harmonii i porządku we wnętrzach.
Materiał powstał we współpracy z RynekPierwotny.pl