Spis treści
Często mianem serca domu określa się kuchnię. Warto jednak pamiętać, że miejscem, w którym spędzamy większą część dnia, wspólnie z domownikami i odwiedzającymi nas gośćmi, jest przede wszystkim salon. Czy dom może mieć zatem dwa serca? Ewidentnie tak. O ile kuchnia wymaga praktycznego doświetlenia przestrzeni użytkowych – zwłaszcza nad blatami do pracy oraz ewentualnie nad stołem jadalnianym, to salon zdaje się zdecydowanie bardziej wymagający i mniej oczywisty, gdyż potrafi pełnić rozmaite funkcje. Jak go zatem oświetlić, żeby był praktyczny, a przy tym wpisywał się w aktualne trendy w dekoracji wnętrz?
Jakie światło jest potrzebne w salonie?
Oświetlenie każdego pomieszczenia w domu to mieszanka różnych typów lamp i punktów świetlnych. Przeplatają się ze sobą funkcje oświetlenia głównego, zadaniowego oraz dekoracyjnego, które w zależności od potrzeb, przybierają rozmaite formy. A jak to wygląda w przypadku salonu?
Oświetlenie główne dla bezpieczeństwa i wygody
Lampy główne pozwalają na swobodne przemieszczanie się w przestrzeni salonu. Dzięki nim możemy dotrzeć do kanapy lub drzwi wejściowych bez obaw o potknięcie się o któryś z przedmiotów. Oprócz tego ich zadaniem jest zapewnienie wystarczającej ilości światła dla prostych, codziennych obowiązków.
Jakie powinny być lampy główne? Bynajmniej nie muszą być subtelne i niemalże niewidoczne. W obecnym sezonie stawiamy na duże i dekoracyjne formy takie, jak możemy znaleźć w ofercie Lampy.it, sklepu z nowoczesnymi i oryginalnymi produktami, stworzonymi z materiałów najwyższej klasy.
Świetnie sprawdzają się duże żyrandole, które ponownie wróciły do bieżących trendów. Może to być nowa interpretacja klasycznych wzorów, jak choćby lampa wisząca Acrylio, o ozdobnej strukturze, która idealnie wpisuje się do wnętrz klasycznych, ale również potrafi ciekawie ożywić przestrzenie minimalistyczne, stając się ich głównym akcentem dekoracyjnym.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ozdobną formę, czy na przykład na skrajnie ascetyczny plafon Pires, pamiętajmy, że obecne trendy promują rozwiązania duże i okazałe, które przykuwają wzrok i stanowią podstawową dekorację pomieszczenia.
Światło do zadań specjalnych
Choć salon raczej nie kojarzy się nam z pracą, to jednak należy w nim znaleźć również miejsce dla lamp stojących podłogowych i stołowych, które pozwalają na swobodną lekturę, bezproblemowe rozwiązywanie krzyżówki lub po prostu pomajsterkowanie, gdy najdzie nas taka ochota.
W przypadku tego typu produktów, pamiętajmy, że powinny one nawiązywać stylistycznie do pozostałych elementów systemu oświetleniowego w salonie. Jeśli postawiliśmy na żyrandol Acrylio, warto zatem dodać do niego również lampę stojącą z tej serii. Dzięki temu osiągniemy efekt spójności i elegancji w domowej przestrzeni.
Dekoracyjne światło tła
Czasami światło nie musi służyć niczemu więcej poza byciem estetycznym uzupełnieniem stylizacji oraz delikatnym wsparciem dla światła głównego. Lampy dekoracyjne mogą znajdować się na ścianach w formie plafonów lub kinkietów. Niekiedy pojawiają się również w wielopoziomowych sufitach podwieszanych, przy których potrafią dawać ciekawe efekty światłocieniowe.
Światło słoneczne na porządku dziennym
Oprócz wszelkich lamp i lampek, które budują system świetlny w salonie, nie można zapominać, że w dziennej przestrzeni nie może zabraknąć światła słonecznego, które jest nam niezbędnie potrzebne do życia, a przy tym buduje przytulną atmosferę, sprzyjającą regeneracji i odpoczynkowi.
Jaki kolor powinno mieć światło?
Nie tylko natężenie jest istotne w przypadku oświetlenia domu. Musimy również brać pod uwagę barwę światła. Jak powszechnie wiadomo, powinna być ona dopasowana do funkcji danego pomieszczenia. We wnętrzach przeznaczonych do wzmożonej pracy, najczęściej stosuje się żarówki, dające światło z gamy zimnej. Salon jednakże głównie pełni rolę miejsca relaksu. Z tego powodu powinniśmy skoncentrować się na zastosowaniu światła ciepłobiałego, które pozwala na wyciszenie i przyjemny odpoczynek.
Dodatkowo pamiętajmy, że w salonowej przestrzeni wypoczynkowej światło powinno osiągać łącznie wartość 5000 lumenów, aby osiągnąć idealną przestrzeń do spędzania czasu.
Salon – przestrzeń do życia
Drugie serce domu, czyli salon to przestrzeń, w której spędzamy w sumie najwięcej czasu z domownikami. Tu spotykamy się po całym dniu wytężonej pracy, rozmawiamy, przyjmujemy gości. Dlatego też warto zadbać, żeby był zawsze idealnie oświetlony, dopasowany do okazji, a przy tym wyglądał reprezentatywnie i po prostu pięknie. Wówczas przebywanie w nim będzie niezmiennie czystą przyjemnością dla wszystkich.