Hikari House to projekt rezydencji położonej w Bandung w Indonezji. W domu, w którym ludzie mieszkają i dorastają, układ odgrywa znaczącą rolę w projekcie domu mieszkalnego, który mówi o połączeniu i synergii między obszarami publicznymi, prywatnymi i usługowymi. W dosłownym znaczeniu, Hikari House oznacza Dom Światła, co ma swoje odzwierciedlenie w samym projekcie.
Dom Światła i jego znaczenie
Jak już zostało wspomniane, Hikari House oznacza Dom Światła. To niezwykła rezydencja, która ma dać użytkownikom doświadczenie, dzięki któremu zobaczą w jaki sposób naturalne oświetlenie oraz czas wchodzą w interakcję z architekturą. Naturalne światło, które dostaje się do domu będzie się różnić nie tylko w ciągu dnia, ale zmienia się wraz z ruchem Ziemi wokół Słońca, a zatem przez cały rok. Dużą rolę poza naturalnym oświetleniem odgrywa tu także przepływ powietrza. Zaprojektowano go tak, aby dom „oddychał” – od samego tarasu i części dziennej, w kierunku jadalni i herbarium.
Koncepcja domu tarasowego
Wykorzystanie koncepcji domu tarasowego, która tworzy połączenie pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzną częścią sprawia, że w domu panuje wyjątkowa atmosfera zacierająca różnicę pomiędzy obiema przestrzeniami.
Podkreślając związek pomiędzy zewnętrzną częścią a wnętrzem domu podwórko znalazło się na tej samej wysokości na jaką sięga wzrok osoby siedzącej w salonie. Stwarza to silniejsze połączenie elementów zewnętrznych i wewnętrznych. Z jadalni widoczny jest ogród kaktusów. Co więcej, dzięki dodatkowej pustej przestrzeni, która istnieje poza jadalnią, powierzchnia pomieszczenia staje się przestronniejsza po otwarciu szyby działowej.
Jedność w Domu Światła
Ponieważ wystrój wnętrza jest jednością i jest nierozerwalnie związany z architekturą, wnętrze tego domu łączą elementy, które można zobaczyć w całym budynku. Podejście architektoniczne, naturalne oświetlenie, sztuczne oświetlenie, meble, dekoracyjne akcenty, krajobraz, to elementy, które komunikują się i dają wyczuć z wnętrza domu.
Fasada Hikari House zwrócona jest ku zachodowi. Ma ona solidny wygląd, który zapewnia prywatność mieszkańca i chroni wnętrze przed popołudniowym słońcem. Forma i materiał domu reprezentują ideę stworzenia domu o niskich wymaganiach konserwacyjnych. Ponadto użycie materiału takiego jak odsłonięty beton, drewno łezkowe i stalowe pręty stosowane na zewnątrz, stwarza wrażenie nowoczesnego domu tropikalnego.
Biuro architektoniczne: Pranala Associates
Lokalizacja: Bandung, Indonezja
Główni architekci: Ronald Pallencaoe, Erick Laurentius
Zespół projektowy: Chrystal Natalie
Powierzchnia: 422 m2
Rok projektu: 2017
Zdjęcia: Mario Wibowo
Producenci: Hansgrohe, Hunter Douglas Architectural, Laufen
Via: https://www.archdaily.com/892124/hikari-house-pranalaassociates