Geometria w natarciu – tapety na ścianę w geometryczne wzory

Geometria w natarciu – tapety na ścianę w geometryczne wzory

Wzory geometryczne powróciły do łask kilka lat temu. Zainteresowanie nimi trwa nadal, dlatego producenci tapet ściennych co raz podsuwają nam nowe odsłony znanych motywów. Jak je zastosować w aranżacji salonu, sypialni czy pokoju dziecka?

Dlaczego lubimy geometryczne wzory?

Geometryczne kształty czyli trójkąty, kwadraty, prostopadłościany, romby itd. to figury znane nam z lekcji matematyki. Cenimy je ponieważ dają nam poczucie bezpieczeństwa, powtarzalności i stabilizacji. Do wnętrza naszych mieszkań wnoszą harmonię i porządek. Tapety na ścianę w geometryczne wzory chętnie wybierane są przez osoby, które dobrze się czują w przewidywalnym otoczeniu.

Klasyka geometrii – pasy

Pasy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych motywów tapet. Nieustannie powracają do nas w odświeżonych wersjach, nowych kolekcji tapet. Pasy spełniają ważna funkcję w aranżacji mieszkania. W zależności od orientacji, poziomej lub pionowej, mogą optycznie wydłużyć pomieszczenie lub je poszerzyć. Nadają elegancji wnętrzu. Doskonale sprawdzają się w sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym.

Tapeta EMILIANA PARATI ROBERTO CAVALLI home no 6 RC17043

Heksagon – plaster miodu na tapecie ściennej

Heksagon to wzór znany od wieków. W naszych domach pojawił się kilka lat temu w postaci pięknych wzorów na tapetach i nie tylko. Plastry miodu są szczególnie urzekające - tworzą harmonijną mozaikę na ścianie. Świetnie prezentują się w stonowanych kolorach – wówczas to sam wzór pełni rolę dominującą. Lekki, ciekawy i mniej oczywisty heksagon doskonale sprawdzi się na ścianie w kuchni, salonie czy sypialni.

Tapeta SK FILSON SOVEREIGN DE41819

Marokańska koniczyna

Co powiecie na marokańską koniczynę? Od jakiegoś czasu motyw ten rodem z Maroko podbija nasze serca i króluje w aranżacjach wnętrz. Chętnie stosowany jest na dodatkach takich jak poduszki, dywan, czy zasłony, a także meblach i oczywiście tapetach na ścianę. Ten geometryczny już wzór czerpie z natury i tu chyba tkwi jego największy urok. Przywodzi na myśl mauretańskie budowle. Wnosi do naszych domów element orientu, luksusu i harmonii. Gdzie najlepiej zaprezentują się tapety w marokańską koniczynę? Tak naprawdę wszędzie – zarówno salon, jak i sypialnia czy pokój dziecka będzie prezentował się świetnie – jeśli oczywiście nie zdominujemy tym wzorem całego wnętrza.

Koła i kropki do pokoju dziecka

Koło zdecydowanie różni się innych figur geometrycznych. Nie ma ostrych kształtów i właśnie dzięki temu doskonale pasuje jako motyw na tapetę ścienną do pokoju dziecięcego. Wzór koła niesie za sobą myśl o harmonii, cieple, przytulności. Koło kojarzy się bowiem z tym co nam bardzo bliskie: relacjami z innymi, z cyklicznością itd. Nic dziwnego, że kropko, kółka czy groszki to motyw często wybierany przez producentów tapet dziecięcych.

Tapeta A.S. CREATION BOYS AND GIRLS 6 369343

Podsumowując nasze rozważania: choć czasem lubimy asymetrię, brak reguł i swobodę, to w aranżacji wnętrza często sięgamy po klasykę czyli twardą geometrię. Daje nam ona poczucie harmonii, uporządkowania, których niestety tak mało w otaczającym nas świecie. Pewnie dlatego pomimo zmieniających się trendów w aranżacjach wnętrz tapety geometryczne na stałe goszczą w kolekcjach producentów.

Geometria w natarciu – tapety na ścianę w geometryczne wzory
Ocena: 5.0 Głosów: 1

Tagi

comments powered by Disqus