Casa Maravilla, wygodny dom w Hiszpanii

Casa Maravilla, wygodny dom w Hiszpanii

Kategorie: Architektura, Domy

Dom w Hiszpanii jest zlokalizowany na obrzeżach małej wioski, która zyskała kontrolę nad lokalnym sadem. Z tego powodu, pozostawiając za sobą wszelkie odniesienia do sadu, twórcy Casa Maravilla zostali zachęceni do stworzenia prywatnego krajobrazu, który byłby osobisty i dawał możliwość zapewnienia odpoczynku oraz radości. Na tym obszarze przeważa ciepła pogoda, a zatem dom ma być miejscem schronienia i prywatności.

Dom w Hiszpanii i jego niezwykły projekt

Casa Maravilla

Sugerowany projekt domu w Hiszpanii jest synonimem przystosowania do warunków miejskich, które ustalono za pomocą kwadratu o wymiarach 12 na 12 metrów na parterze. Konstrukcja nośna została stworzona w celu powiększenia powierzchni o dodatkową podłogę. W związku z tym wybrano też płaski dach.

Dom zaprojektowano jako zespół, w którym wspólne przestrzenie tworzą kształt litery „L”, umożliwiając połączenie pomiędzy obiema stronami działki. Daje to dwojakie korzyści – piękne widoki oraz wentylację krzyżową. Wolne przestrzenie działki powodują różnicę pomiędzy nieregularną powierzchnią działki a metrażem powierzchni mieszkalnej. Fakt ten pozwala na stworzenie patio o różnych orientacjach, co jest idealnym rozwiązaniem aby korzystać z niego w różnych porach roku.

Wygląd domu

Fasada domu w Hiszpanii przywołuje na myśl ceramiczne elementy charakterystyczne dla tamtejszych wiosek, zaś zielony płot z pagórkowatymi krawędziami jest odbiciem wzgórza, które ciągnie się przed domem. Architekci mieli świadomość, że wraz z budową w tym rejonie wieżowców, wzgórze przestanie być widoczne. Niemniej jednak celem nie jest wywołanie nostalgii z uwagi na rozciągające się widoki, lub też stworzenie niecodziennej metafory, a zachowanie wspomnień.

Casa Maravilla

Biuro projektowe: Laura Ortin Jimenez
Lokalizacja: Beniajan, Hiszpania
Architekt odpowiedzialny: Laura Ortin
Powierzchnia: 114 m2
Rok projektu: 2017
Fotograf: David Frutos

Via: https://www.archdaily.com/892282/casa-maravilla-laura-ortin-jimenez

Casa Maravilla, wygodny dom w Hiszpanii
Ocena: 5.0 Głosów: 1

Tagi

comments powered by Disqus