Spis treści
Pokrycie dachowe wykonane z blachodachówki z posypką staje się coraz bardziej popularną opcją. Dzieje się tak, ponieważ posiada ona szereg zalet i właściwości wyróżniających ją na tle innych możliwości. W niniejszym tekście przybliżymy ten rodzaj pokrycia dachowego, nie zapominając także o jego montażu.
Cechy wyróżniające blachodachówkę z posypką
Najbardziej rzucającą się w oczy zaletą będzie oczywiście estetyczny wygląd. Pod względem wizualnym nie odbiega ona od dachówek ceramicznych do tego stopnia, że pokrycia wykonane z blachodachówki z posypką są dla niewprawnego oka właściwie nie do odróżnienia z pewnej odległości. Istnieją nawet modele, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne gonty. Są przez to bardzo chętnie wybierane przy okazji wymiany pokrycia nawet na starszych domach.
Skoro już przy gontach jesteśmy, blachodachówka z posypką, będąca ich popularną alternatywą, jest niepalna i nie przenosi ognia. Ponadto nie wymaga impregnacji i częstych przeglądów, które są konieczne przy pokryciu drewnianym gontem.
Do plusów blachodachówek z posypką trzeba też zaliczyć fakt, iż ich producenci oferują pełne systemy dachowe. Dzięki temu wszystkie elementy dachu idealnie do siebie pasują i żaden z nich nie odstaje wizualnie od reszty. W skład takiego systemu wchodzą m.in. obróbki okapowe, gąsiory, wiatrownice, obróbki komina, a nawet dachówki wentylacyjne i kanalizacyjne. Na rynku dostępne jest prawdziwe multum rozwiązań systemowych z udziałem blachodachówki z posypką, dzięki czemu można tworzyć różne konstrukcje dachowe — od prawie całkowicie płaskich o nachyleniu 12°, po całkowicie pionowe (90°) mansardy.
Kolejną ważną zaletą blachodachówki z posypką jest stosunkowo niska cena na poziomie porównywalnym z tradycyjną dachówką ceramiczną. Niektórzy mogą uważać koszty tego rzędu za zbyt wygórowane, ale biorąc pod uwagę właściwości omawianego tutaj pokrycia dachowego, jest to bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Właściwości blachodachówki z posypką
Serce takiego pokrycia stanowi stalowa blacha w aluminiowo-cynkowym stopie. Konstrukcja ta jest dodatkowo zabezpieczana dwiema akrylowymi warstwami ochronnymi. Na wierzchnią stronę nakładana jest warstwa mineralnej posypki, którą następnie zabezpiecza się warstwą lakieru. Taka budowa nadaje temu rodzajowi blachodachówki niezwykłą wytrzymałość na warunki atmosferyczne (w tym także promieniowanie UV) niezależnie od pory roku i sprawia, że jest bardzo trwały.
Blachodachówka z posypką jest też wyraźnie lżejsza od klasycznych modeli dachówek ceramicznych. Sprawia to, że nadaje się idealnie nawet do pokrywania dachów o nieco słabszych konstrukcyjnie więźbach.
Bardzo ważną właściwością jest także dobre tłumienie dźwięków. Dzięki temu zastosowanie blachodachówki z posypką znacznie ogranicza uciążliwe dla wielu osób odgłosy uderzającego w dach deszczu czy gradu. Jest to oczywiście zasługa wspomnianej już posypki mineralnej.
Jak montuje się blachodachówkę z posypką? – h2
Montaż blachodachówki z posypką jest stosunkowo łatwy i nie odbiega właściwie w żaden sposób od układania zwykłej. Cały proces najlepiej jest rozpocząć od kalenicy przez przymocowanie blachodachówki do łaty. Blachę wygina się w górę na 2 cm przy deskach wiatrownicowych. Gdyby w trakcie montowania okazało się, że zamontowane pasy są oddalone od deski na więcej niż 12 cm, potrzebne będzie docięcie pasów przykalenicowych. Przy mniejszej odległości wystarczy zastosować systemowe obróbki blacharskie.
Mocowanie gąsiorów powinno się odbywać z zachowaniem odpowiedniego zakładu, przez przybicie dokładnie w jego miejscu oraz na środku długości. Na samym zakładzie nie można montować innych gąsiorów niż półokrągłe. Kolejne pasy mocuje się przez wsuwanie ich pod te położone wcześniej i przybicie gwoździami. Na każdy pas powinno przypadać nie mniej niż cztery gwoździe. Łebki gwoździ trzeba przy tym zabezpieczyć posypką mineralną z granulatu na odpowiednim spoiwie. Podczas montażu trzeba też mieć na uwadze, aby nie stąpać po położonym materiale, a już na pewno nie wchodzić na wypukłe elementy dachu.
Podsumowanie
Blachodachówkę z posypką można z powodzeniem uznać za godnego następcę tradycyjnej dachówki ceramicznej. Dzięki swoim zaletom jak wysoka wytrzymałość, łatwy montaż czy przyjemna w odbiorze estetyka jest to obecnie jedno z chętniej wybieranych pokryć dachowych. Przy dobrze wykonanym montażu tego typu pokrycia dachowe może się prezentować naprawdę wyśmienicie i nie odbiegać pod względem wizualnym od drewnianych gontów czy klasycznych dachówek z ceramiki.