Dom w Józefowie
Informacje ogólne:
Nazwa projektu: Dom jednorodzinny w Józefowie k/Warszawy
Lokalizacja: Józefów, ul. Pstrągowa
Autor projektu: KOOPERATYWWA arch. Michał Brzychcy
Wizualizacje: DRAW a HALF-CIRCLE www.drawahalfcircle.com
Inwestor: Prywatny
Projekt architektoniczny: 2013
Realizacja (przewidywana): 2014
Dane techniczne:
Powierzchnia działki: 2 000 m2
Powierzchnia zabudowy: 196 m2
Kubatura całkowita: 910 m2
Powierzchnia całkowita: 282 m2
Powierzchnia użytkowa: 225 m2
Założenia autorskie projektu:
Miejsce w którym zaprojektowano dom położone jest na tzw. Linii Otwockiej, w starej części Józefowa. Teren pokryty jest częściowo starymi sosnami i otoczony luźną zabudową jednorodzinną. Wjazd na działkę z ulicy Pstrągowej znajduje się w jej południowej części co mocno zdeterminowało projektowany budynek.
Na działce o powierzchni 2000 m2 zaprojektowano dom wraz z garażem dla 4 osobowej rodziny. Po analizie czynników związanych z lokalizacją na pierwszy plan wysunęły się dwa które zdecydowały o przyszłym kształcie domu: walory wizualne istniejącej zieleni oraz dostęp pomieszczeń do naturalnego światła słonecznego.
Parter budynku na którym znajduje się zbiór funkcji dziennych ukształtowano tak aby zmaksymalizować widok z wnętrza domu na otaczające drzewa. W centralnej części rzutu nietypowo zlokalizowano garaż wraz z funkcjami technicznymi oraz pomocniczymi. Część centralna otoczona jest przestrzenią o charakterze otwartego planu w którą wpisano wszystkie funkcje dzienne.
Piętro na którym zlokalizowano część nocną w postaci sypialni przyszłych użytkowników, bezkompromisowo ukształtowane jest tak aby przez cały dzień zapewnić maksymalną ilość naturalnego światła wewnątrz pomieszczeń.
Budynek utrzymany jest w powściągliwej estetyce z minimalną ilością detalu. Dominującym materiałem jest szkło co podąża za wcześniej wspomnianymi przyjętymi założeniami projektowymi.
W związku z lokalizacją oraz otoczeniem, które charakteryzuje się typem zabudowy znanej jako Świdermajer zdecydowano się na zapożyczenie tak charakterystycznej dla tych budynków funkcji jaką jest weranda wraz z przetworzonym współcześnie detalem. Jest to dodatkowy hołd architekta dla wspaniałej, lokalnej choć niestety coraz bardziej podupadającej lokalnej szkoły budownictwa.