Spis treści
Przestronna i funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego, kto lubi przygotowywać posiłki dla siebie, znajomych, czy rodziny. Jednym ze sposobów na urządzenie wnętrza w ten sposób jest wyspa kuchenna. To dodatkowa przestrzeń robocza, która pozwoli na uporządkowanie przestrzeni kuchennej, a jednocześnie upiększy wnętrze.
Zalety wyspy kuchennej
fot. TILLA architects – Mieszkanie 45 m2
Wyspa kuchenna to nie tylko rozwiązanie, które wykorzystuje się z uwagi na modę, ale i z powodów praktycznych i estetycznych. Dzięki zastosowaniu wyspy kuchennej zyskać można przestrzeń w której przechowuje się rozmaite przedmioty przydatne w kuchni, a także dodatkowe miejsce robocze w postaci blatu do prac kuchennych. To jednak nie jedyna zaleta wyspy kuchennej. Pojawienie się jej w kuchni sprawia, że możliwe jest wspólne gotowanie, a wszystko to dzięki wspomnianej dodatkowej przestrzeni roboczej.
Zobacz – Białe meble modne nie tylko w salonie
Wyspa kuchenna odgradzająca kuchnię od salonu
fot. Marmur Studio – Przewrót z MARMUREM w tle
Mając do dyspozycji sporej wielkości wnętrze składające się na połączony salon z kuchnią, możecie oddzielić od siebie obydwa pomieszczenia właśnie za pomocą wyspy kuchennej. Wystarczy, że pomiędzy obydwiema przestrzeniami postawicie szafki kuchenne, a uda wam się oddzielić obydwa pomieszczenia, bez konieczności stawiania ścianki działowej. Równocześnie zyskacie możliwość obserwowania tego wszystkiego, co dzieje się w salonie, co zdecydowanie sprzyja relacjom rodzinnym. Pamiętajcie jednak, iż taka wyspa kuchenna powinna być reprezentatywna, a przez to pasująca zarówno do kuchni, jak i do salonu.
Łączenie stylów
Z reguły wyspa kuchenna dopasowana jest stylem do stylu całej kuchni. Jednak nie musi być to zasada do której musicie się stosować w stu procentach. W przypadku nowoczesnych kuchni możecie łamać i naginać zasady, tworząc ciekawe rozwiązania, które będą zaskakiwać waszych gości. Wolnostojące wyspy kuchenne pasują do różnego rodzaju kuchni, w efekcie czego powstają kapitalnie wyglądające wnętrza. Warto zaznaczyć, iż najczęściej wyspy stosuje się w kuchniach otwartych, choć jeśli rozmiar zamkniętej kuchni na to pozwala, można wykorzystać wyspę również i tam, łącząc np. kuchnię nowoczesną z kuchnią w stylu retro. Będzie to rozwiązanie zaskakujące i z pewnością bardzo ciekawe.
Wyspa z kuchnią
fot. TILLA architects – Mieszkanie na warszawskim Ursynowie
Wyspa kuchenna to nie zawsze dodatkowa powierzchnia z blatem roboczym. Część osób wykorzystuje wyspę na stworzenie w tym miejscu powierzchni do gotowania, zamieszczając na niej płytę grzewczą, czy indukcyjną. Może posłużyć też jako dodatkowy zlewozmywak. Z doświadczenia jednak użytkowników takich kuchni wynika, że nie zawsze jest to komfortowe rozwiązanie, z tego też powodu lepiej wykorzystać wyspy kuchenne w bardziej tradycyjny sposób. Jeśli jednak lubicie eksperymentować i nie boicie się, że podczas gotowania zabrudzicie powierzchnie salonu, czy kuchni bardziej niż przy tradycyjnym układzie, wówczas możecie pokusić się o wyspę kuchenną z płytą czy zlewozmywakiem.
Zobacz również – Płytki w kuchni. Krótki przewodnik dla początkujących
W oryginalnym kształcie
Wyspa kuchenna nie musi przybierać tradycyjnej formy. Jeśli zdecydujecie się już na nią możecie wybrać oryginalny kształt wyspy, nie zaś tradycyjnie kwadratowy, czy prostokątny. Bardzo popularne są np. układy wysp kuchennych w kształcie litery H, czy L. Możliwe są również układy w kształcie litery O, w których to wyspa znajduje się w centrum. W zależności od tego, jaką opcję wybierzecie zyskacie też możliwe funkcjonalności, np. wyspa stanie się miejscem do wspólnego spożywania posiłków.
fot. Ewelina Witkowska
Zdjęcie główne – modelina architekci – Beam & Block House