Mimo zmian kulturowych i wnętrzarskich, styl art deco wciąż pozostaje modny i wyjątkowy. Decyduje o tym połączenie luksusu i nowoczesności, rodem z okresu międzywojennego. Drogie materiały i funkcjonalność to cechy, które sprawiają, że styl ten jest wyjątkowy i rozpoznawalny. Jakie są cechy charakterystyczne art deco i jak wprowadzić ten styl na salony?
Źródła stylu art deco
Styl art deco nazywany jest stylem lat 30 XX wieku mimo że jego źródło to czasy przed I wojna światową, a lata rozkwitu to lata 20 XX wieku. Jednak styl ten wkroczył do mody użytkowej w latach trzydziestych i podbił cały świat od Ameryki przez Europę aż po Azję. Do dzisiaj art deco uznawany jest za jeden z najbardziej charakterystycznych i popularnych stylów architektury i aranżacji wnętrz. Styl ten powiązany jest oczywiście z przesyceniem sztuką secesyjną. Brak dyscypliny przestrzennej i zachowania odpowiedniej formy zrodził potrzebę czegoś nowego, a odpowiedzią był styl art deco.
Jakie są cechy charakterystyczne stylu art deco?
Poczatkowo art deco miał być stylem „dla mas”, który funkcjonalnie zapełni przestrzeń. Jednak szybko okazało się, że stał się to styl pełen przepychu, elegancji i luksusu. Do cech charakterycznych można zakwalifikować następujące elementy:
- Zróżnicowana geometria,
- Nawiązania do egzotyki w formie elegancji,
- Złocenia, laka, inkrustacje w połączeniu z kosztownymi meblami,
- Czerpanie ze stylu empire,
- Meble wyjątkowe, czyli toaletki, stoliki, bieliźniarki, biblioteczki, stoliki kawowe,
- Solidne meble.
Ogromne znaczenie ma dyscyplina, porządek i zachowanie przestrzeni, a także geometrii. Jako dodatki często stosowane są figurki, które są bardzo realistyczne a jednocześnie drogocenne, pozłacane lub inkrustowane.
Jak zaaranżować salon w stylu art deco?
Tworząc wnętrza w stylu art deco warto zdecydować się na solidne, luksusowe meble, na przykład fotele do salonu ze sklepu Miloo Home. Ogromne znaczenie ma także stworzenie wnętrz ciemniejszych, dzięki podłogom hebanowym, oraz ciężkim kotarom. Pięknie wyglądają także egzotyczne formy drewna, które nawiązują także do stylu empire i dekadencji. Posadzki, nawiązujące do greckich lub rzymskich mogą zastąpić część podłogi drewnianej. Wspaniale prezentują się lśniące, eleganckie powierzchnie, takie jak marmury. Dodatkową aranżacją do salonu może być tapeta z motywem art deco lub fototapeta nawiązująca do dwudziestolecia międzywojennego.
Wnętrza w stylu art deco są symetryczne, przestrzenne i odpowiednio luksusowe, jednak warto pamiętać, że daleko im do minimalizmu i obecnego stylu nowoczesnego. Dlatego bardzo ważne jest dobieranie stylu do mieszkania lub domu. W większych salonach styl art deco będzie doskonale współgrał z przestrzenią i stworzy niesamowite wrażenie.