Naturalnie i sielsko, czyli kuchnia w stylu prowansalskim

Naturalnie i sielsko, czyli kuchnia w stylu prowansalskim

Nie ma nic przyjemniejszego dla miłośnika gotowania, niż przygotowywanie ulubionych potraw w pięknie urządzonej kuchni. Jeśli szukacie pomysłu na zaaranżowanie kuchni w sposób nietuzinkowy i wprawiający w przyjemny nastrój, waszym celem może stać się kuchnia w stylu prowansalskim. Bez dwóch zdań jest to obecnie jeden z bardziej poszukiwanych pomysłów na aranżację wnętrza, ze względu na wrażenia estetyczne które zapewnia oraz oferowaną funkcjonalność. Jeśli zastanawiacie się jak powinna wyglądać kuchnia w stylu prowansalskim, spieszymy z wyjaśnieniami.

Sprawdź - Sposób na zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni

Francuskie klimaty

styl prowansalski w kuchni

fot. Perfect Space - Klasyka na nowo

Jak wskazuje sama nazwa, kuchnia w stylu prowansalskim to kuchnia we francuskim stylu. Jest to model kuchni szczególnie przypadająca do gustu kobietom, z uwagi na jej przyjemny, ciepły i bardzo kobiecy klimat. Co wyróżnia styl prowansalski? Przede wszystkim jasne barwy we wnętrzach, na które składają się pastelowe kolory na meblach, czy ścianach oraz wyjątkowe dekoracje. Styl francuski, z kuchnią w stylu prowansalskim w roli głównej to połączenie elegancji ze stylem rustykalnym, co tworzy niepowtarzalny klimat.

Kuchnia w stylu prowansalskim, czyli jaka?

kuchnia prowansalska

fot. Perfect Space - 50 twarzy bieli

Próbując opisać styl prowansalski w kuchni należy zdać sobie sprawę, iż jest to wnętrze, które ma delikatny oraz dość prosty wygląd. Jej przytulność jest jednocześnie bardzo efektowna, a wręcz i romantyczna, stąd duże zamiłowanie do tego stylu kobiet, o czym zostało już napomknięte. Aby osiągnąć efekt kuchni prowansalskiej w swoim domu koniecznie spełnić trzeba kilka warunków. Po pierwsze zaopatrzyć kuchnię w odpowiednie meble, urządzić w odpowiedniej kolorystyce, wyposażyć w prowansalskie dodatki oraz na koniec zadbać o podłogę.

Zobacz również - Aranżacja kuchni – setki sposobów, te same zasady

Jak wyglądają meble w kuchniach w stylu prowansalskim?

kuchnie prowansalskie

fot. KODO - Willa we Wrocławiu

Wybierając meble do kuchni prowansalskiej należy wybierać takie, które wykonane zostały z lekkich materiałów, najlepiej z drewna. Koniecznie też w jasnych kolorach lub fornirowane. Często motywem, jaki można zauważyć na takich meblach jest oliwka lub lawenda, zaś same meble często są poprzecierane i postarzane. Idealnym blatem w przypadku takich kuchni są blaty z kamienia, które często mają drewniane wykończenia. Same meble oprócz lekkiego materiału z którego je wykonano mają też bardzo często ażurowe wycięcia, czy piękne rzeźbienia i wzmiankowane już motywy kwiatowe. Meble kuchenne tworzą też stół, koniecznie naturalnie drewniany oraz lekkie krzesła, czy fotele z wikliny.

Jakie wybrać dodatki

kuchnie w stylu prowansalskim

fot. Decoroom Sp. z o.o. - Warszawa, ul. Terespolska

Myśląc o kuchni prowansalskiej, która ma bardzo kobiecy styl, należy zadbać o dodatki, które stanowią jeden z najważniejszych jego elementów. Nie może zabraknąć w niej ziół w ładnych doniczkach, bukietów suszonych i świeżych ziół, a także mnóstwa kwiatów, które wstawione są do dzbanków, czy wazonów. Obok nich dobrze prezentują się rozmaite skrzynki, ramki, pudła i pudełeczka, będące skarbnicą różnych bibelotów. Wszystko musi być jednak poukładane ze smakiem, tak, aby nie zagracać przestrzeni.

Kolorystyka i wykończenia

prowansalska kuchnia

fot. Perfect Space - Klasyka na nowo

Kuchnia w stylu prowansalskim to jak już wspominano postawienie na jasne kolory z przewagą bieli i jej odcieni, a także odcieni szarości, beżu, czy zieleni. Obok nich chętnie stawia się na kolory o intensywnych odcieniach, muszą one jednak występować w towarzystwie wymienionych wcześniej barw, tworząc harmonijną całość. W przypadku ścian bardzo często wybiera się wykończenie za pomocą bielenia, popularne są też tynki dekoracyjne, czy farby strukturalne. W przypadku podłogi w kuchni w stylu prowansalskim stawia się na podłogi drewniane, a także na podłogi z płytek lub z kamienia.

meble kuchenne w stylu prowansalskim

fot KODO - TROCHĘ KLASYCZNIE, TROCHĘ SKANDYNAWSKO

Zdjęcie główne -fot. Decoroom Sp. z o.o. - Warszawa, ul. Terespolska

ZapiszZapiszZapiszZapisz
Naturalnie i sielsko, czyli kuchnia w stylu prowansalskim
Ocena: 5.0 Głosów: 5

Tagi

comments powered by Disqus