Inteligentny dom to żadna gwarancja bezpieczeństwa. Wiesz, dlaczego?

Inteligentny dom to żadna gwarancja bezpieczeństwa. Wiesz, dlaczego?

Kategorie: Informacje prasowe
Ciągle rozwijająca się technika i stale rosnące wymagania klientów sprawiły, że idea inteligentnego domu zakorzeniła się w umysłach nie tylko osób szukających nowego domu, ale i producentów. Okazuje się jednak, że budynki te nie są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać.

Podział systemów ochronnych w domu inteligentnym

Domy inteligentne łączą w sobie dziesiątki systemów, które w przypadku nieprawidłowego powiązania skutkują problemami zarówno na arenie użytkowej, jak i tej dotyczącej bezpieczeństwa. W budynki takiego rodzaju wszystko powinno współpracować – układ wysokiego napięcia, oświetlenie, telekomunikacja oraz zamontowane systemy alarmowe.Jednak w miejscu, w którym zbyt dużo elementów zależnych jest od technologii możliwa jest jedna pomyłka, która pociąga za sobą kolejne, coraz bardziej tragiczne i trudniejsze w opanowaniu. Jednym z takich momentów jest pożar i jak się okazuje, dom inteligentny często nie chroni mieszkańców lepiej niż dom tradycyjny. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Ochrona czynna i użytkowa. Co jest co?

Budynek inteligentny wyposażony jest w systemy przeciwpożarowe i instalacje chroniące przed samym pożarem oraz jego skutkami. Procesy te dzielą się na dwie grupy:

  • systemów ochrony czynnej,
  • systemów ochrony użytkowej,

Każdy z nich, z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest równie ważny.

Do pierwszej grupy można zaliczyć wszystkie produkty sygnalizujące niebezpieczeństwo, dźwiękowe ostrzeżenia, systemy oddymiania, te, sterujące elementami oddzielania stref pożarowych oraz wszelkie powiązania hydrantowe. Za to na grupę systemów ochrony czynnej składają się te produkty, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do niwelacji skutków pożaru, czyli wentylacja, klimatyzacja, sterowanie wind, oświetlenie ratunkowe i ewakuacyjne, system kontroli dostępu.

System sygnalizacji pożarowej. Niezawodny?

Podstawowym zadaniem takiego systemu jest wykrycie, a następnie przeciwdziałanie pojawiającemu się pożarowi. Cały proces opiera się na szczegółowych powiązaniach logicznych, które współpracując ze sobą powinny tworzyć niezawodny scenariusz pożarowy. To w nim błędy są najczęściej spotykane. Dlaczego? Bo bardzo często projekt takiego scenariusza pożarowego powierza się niewykwalifikowanym i nieodpowiedzialnym za ich działanie pracownikom. W takim przypadku system, którego głównym zadaniem jest ochrona, staje się jednym z głównych elementów utrudniających ewakuację i niwelowanie efektów pożaru. Rozwiązanie? Podczas tworzenia projektu domu inteligentnego i jego budowy warto skorzystać z usług osób, które mają zajmują się tym nie od dziś, a na potwierdzenie swoich umiejętności posiadają odpowiednie kursy i certyfikaty.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją serwisu https://ivolta.pl/

Inteligentny dom to żadna gwarancja bezpieczeństwa. Wiesz, dlaczego?
Ocena: 5.0 Głosów: 2
comments powered by Disqus