Spis treści
- Rodzaje okapów kuchennych – który będzie pasował do Twojej kuchni?
- Wydajność okapu a powietrze w kuchni
- Filtry w okapach – które wybrać?
- Cichy okap – jak wybrać model, który nie hałasuje?
- Nowoczesne funkcje w okapach – na co warto zwrócić uwagę?
- Styl i design – jak dopasować okap do wnętrza?
- Pamiętaj o kluczowych kryteriach
Planujesz remont kuchni albo właśnie ją urządzasz? W takim razie prędzej czy później pojawi się pytanie: jaki okap kuchenny wybrać? To niepozorne urządzenie może znacznie ułatwić codzienne gotowanie i zadbać o to, by Twoja kuchnia zawsze pachniała świeżością. Ale jak odnaleźć ten najlepszy model, równie wydajny, co cichy i estetyczny stylowy? Poniżej podpowiadamy!
Rodzaje okapów kuchennych – który będzie pasował do Twojej kuchni?
Okap to urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się z kuchni nadmiaru wilgoci pojawiającej się w czasie gotowania. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, jakie warianty masz do wyboru, by sięgnąć po ten najlepiej dopasowany do Twojej kuchni. Wiele zależy głównie od wielkości pomieszczenia, miejsca montażu, ale też od Twoich oczekiwań estetycznych.
W sprzedaży znajdziesz:
- okapy podszafkowe – idealne do małych kuchni, ponieważ umożliwiają dyskretny montaż podszafkowy. Tym samym są niewidoczne, zajmują niewiele miejsca w szafce, a do tego „robią swoje”, czyli skutecznie odprowadzają opary.
- okapy kominowe (przyścienne) – montowane na ścianie nad kuchenką. To widoczny element kuchni, często o nowoczesnym, minimalistycznym designie. Sprawdzają się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach.
- okapy wyspowe – to coś dla tych, którzy posiadają wyspę kuchenną. Takie modele montuje się nad kuchenką na wyspie i stanowią one nie tylko funkcjonalny, ale też dekoracyjny element kuchni.
- okapy teleskopowe – to idealne rozwiązanie dla fanów nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Taki okap możesz zamontować w blacie i wysuwać go na czas gotowania, następnie chować. Teleskopowe modele są niemal niewidoczne, ale skutecznie spełniają swoją funkcję. Będą idealne do kuchni otwartych na salon.
Potrzebujesz modelu wysokiej jakości? Postaw na okap kuchenny z Black Red White!
Wydajność okapu a powietrze w kuchni
Wydajność okapu jest niemal najważniejsza. Wyrażana jest ona w metrach sześciennych na godzinę (m³/h) i mówi o tym, ile powietrza okap potrafi przefiltrować w ciągu godziny pracy. Jak dobrać wydajność do swojej kuchni? To proste!
Wystarczy, że pomnożysz metraż swojej kuchni (długość x szerokość x wysokość) przez 6-12 – bo tyle razy na godzinę okap powinien wymieniać powietrze. Przykład: jeśli Twoja kuchnia ma 30 m³, wydajność okapu powinna wynosić minimum 180 m³/h. Oczywiście w przypadku kuchni otwartych na salon warto celować w wyższe wartości.
Filtry w okapach – które wybrać?
Okapy kuchenne oczyszczają powietrze na różne sposoby, w zależności od tego, jakie filtry są w nich zamontowane. Zasadniczo masz dwa główne typy filtrów do wyboru:
- filtry aluminiowe – chronią silnik okapu przed osadzaniem się na nim tłuszczu. Są wielokrotnego użytku i łatwo je umyć, np. w zmywarce.
- filtry węglowe – idealne, jeśli wybierasz okap z recyrkulacją. Zatrzymują zapachy, ale wymagają systematycznej wymiany co kilka miesięcy, zależnie od częstotliwości gotowania.
Zastanów się, czy chcesz, aby okap odprowadzał powietrze na zewnątrz (wyciąg), czy filtrował i zwracał je z powrotem do pomieszczenia (recyrkulacja). W domach z wentylacją zdecydowanie lepszy będzie okap z wyciągiem, ale w blokach często korzysta się z recyrkulacji.
Cichy okap – jak wybrać model, który nie hałasuje?
Kto gotował w kuchni z głośnym okapem, ten wie, jak potrafi to być irytujące. Dlatego jednym z parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem okapu, jest poziom hałasu. Im niższy poziom decybeli, tym cichszy będzie dany model. Dobrze, jeśli okap na maksymalnej mocy nie przekracza 60 dB, bo wtedy nie będzie Ci przeszkadzał podczas gotowania i rozmów w kuchni.
Nowoczesne funkcje w okapach – na co warto zwrócić uwagę?
Dzisiejsze okapy to prawdziwe cuda techniki. Poza powyższymi aspektami sprawdź też kilka dodatkowych funkcji, które mogą ułatwić Ci życie:
- sterowanie dotykowe – okapem można sterować dotykowo, dzięki czemu nie musisz martwić się o czyszczenie wystających guzików.
- czujniki automatycznego włączania – okap sam wykryje parę lub dym i automatycznie się włączy.
- oświetlenie LED – doskonale doświetla blat roboczy, a do tego jest energooszczędne.
- tryb intensywny – krótki czas intensywnego działania przydatny podczas gotowania potraw, które generują dużo oparów (np. smażenie).
Styl i design – jak dopasować okap do wnętrza?
Na koniec pozostaje pytanie o wygląd. Okap, choć z pozoru mało widoczny, również powinien pasować do aranżacji kuchni. Postaw na materiały i kolory, które już masz w obrębie kuchni, np. stawiając na jeden motyw stylistyczny z indukcją, kuchenką i lodówką.
Pamiętaj o kluczowych kryteriach
Dopasuj okap do wielkości kuchni, swoich potrzeb i preferencji dotyczących montażu. Pamiętaj o wydajności, poziomie hałasu, ale i samym wyglądzie wybieranego sprzętu.
Masz już pomysł, jaki okap kuchenny będzie najlepszy dla Ciebie?