Luxum - Galeria Wnętrz Kreatywnych ID: 602

Odwiedzin: 8518

Nietypowe meble w Muzeum Historii Żydów Polskich

Data: 05 Luty 2016

Pod koniec ubiegłego roku manufaktura Luxum wykonywała nietypowe meble dla Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Prace miały związek ze stworzeniem miejsca Edukacji Rodzinnej „U Króla Maciusia”.

Firma Luxum została wybrana spośród wykonawców, których zaletą nie była jedynie terminowość wykonania realizacji, a profesjonalizm, który z powodzeniem dał możliwość realizacji bajkowego świata w Muzeum Polin.

Meble powstały z przygotowanych wcześniej modeli 3D. Dzięki zastosowaniu technologii CAD/CAM i użyciu frezarek CNC wykonano meble z litych bloków MDF`u.

Kolorowy świat w Muzeum Polin tworzy labirynt stworzony z kilku wielkogabarytowych mebli. Każdy z nich ma w sobie otwory, które są doskonałym miejscem do odpoczynku dla najmłodszych. Jego formy są organiczne, a kolory żywe i zachęcające do zabawy.

Wszelkie otwory w meblach, oraz elementy, na których dzieciaki mogą swobodnie siedzieć są flokowane. Jest to metoda, polegająca na nanoszeniu na przedmioty ozdobnej warstwy ze strzyżyny tekstylnej. Ich powierzchnia wyglądem przypomina zamsz. 

Wśród mebli znalazły się także  duże stoły warsztatowe. Są one częścią zabudowy labiryntu i powstały poprzez obniżenie jego ścian. Jeden z nichprzeznaczony jest do zajęć plastycznych, drugi z kolei znaduje się w części poświęconej warsztatom kulinarnym.

Część warsztatowa została oddzielona tzw. „czarną ścianą”. Jest to mebel, który rozgranicza zaciszny zakątek do zabawy od miejsca do nauki. „Czarna Ściana” powstała z modułów, które przylegają do siebie tak, że łączenia są niemożliwe do wychwycenia przez ludzkie oko. Ściana jest łatwa w demontażu oraz mobilna, dzięki czemu można uzyskać wolną przestrzeń na środku wnętrza.

Cały projekt został opracowany przez biuro projektowe WERK jako wirtualny trójwymiarowy model wraz z dodatkowymi arkuszami opisującymi detale. Wcześniej powstawały makiety architektoniczne i setki szkiców.

Za wykonanie całej zabudowy meblowej odpowiedzialna była manufaktura Luxum, dysponująca jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie centrów obróbki numerycznej w Europie.